{lang: 'pl'}

Wstępik

Witaj.

Całkiem niedawno popełniłem wpis (tutaj) dotyczący testowania wyglądu serwisu www w różnych przeglądarkach i podałem stronę, gdzie można wygenerować testy w formie zrzutów ekranu dla różnych przeglądarek. Dzisiaj króciutko o testowaniu, ale tym razem dla konkretnej rodziny ‚viewerów’ mianowicie dobrze znany Internet Explorer (IE) stworzony przez Microsoft.

Wyobraź sobie, że przygotowujesz serwis (nie ważne czy to będzie ministrona (np. do PP), czy może wielki z wieloma podstronami portal…) i już za chwilkę wystawisz go na  świat chwaląc się swoją pracą i licząc na konkretne efekty (no komercyjne – to mam na myśli) … Czy masz pewność, że Twoje dzieło będzie widoczne w formie w jakiej sobie zaplanowałeś? Otóż nie, nie możesz mieć takiej pewności bez sprawdzenia. A jak testować? tutaj mamy różne możliwości np.:

  • zainstalowanie (w zasadzie to instalowanie… bo nie zawsze uda się równolegle używać…) różnych przeglądarek, co więcej różnych wersji tej samej przeglądarki…
  • skorzystanie z serwisu (np. tego który podałem w wcześniejszym wpisie)
  • skorzystanie z narzędzi do testowania w formie programów do zainstalowania (dalej podam namiary na jedno z takich narzędzi

Czy to naprawdę potrzebna dla samego IE?

Pytanie zostało postawione a teraz trzeba poszukać odpowiedzi. Z jakiej przeglądarki korzystasz? Mozilla (bardzo prawdopodobne) a może Chrome a może Safari…? Ale mniejsza z tym z jakiej Ty korzystasz, ważne jest z jakiej korzystają użytkownicy i/lub odbiorcy i/lub czytelnicy Twojego serwisu. Tutaj warto sięgnąć do wyników badań użytkowników Internetu (chociażby ranking.pl robiony i publikowany przez polską firmę Gemius). Spójrz na wyniki dla przeglądarek i mamy tutaj na pierwszym miejscu Firefox-a (nie dziwi to chyba nikogo), ale na kolejnych miejscach pięknie się okopał IE. Można pooglądać (zachęcam) trendy popularności ‚web browserów’ i widać spadającą popularność produktu MS-u.

Trendy trendami lecz jeżeli spojrzymy procentowo to mamy wynik na poziomie prawie 31% sumarycznie dla różnych wersji IE, zatem jedna trzecia (1/3) użytkowników Internetu w Polsce używa tego narzędzia do ‚surfowania’ wnioski w kontekście tych ‚rozważań’? chyba dość oczywiste: nie wolno nam pominąć testów dla IE!.

Narzędzie – co robić.

Nie ma co biadolić! trzeba zabrać się za rozwiązywanie a nie narzekanie (takie pofilozofowanie małe 🙂 ). Proponuję (nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie jak zwykle …) przeglądnij informacje, jak chcesz to pobierz i zainstaluj narzędzie IETester.

Powodzenia w testach i budowaniu coraz lepszych stron.

{lang: 'pl'}