{lang: 'pl'}
Flaga UE
(autor: http://www.flickr.com/photos/alexanderkirk/)

PO IG

PO IG czyli Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Jest to jeden z obszarów w jakich można uzyskać dofinansowanie z UE (budżet 2007-2013).
Dla rozpoczynających przygodę z biznesem internetowym (gospodarka elektroniczna) wartym uwagi jest działanie 8.1 zatytułowane: ‚Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej’ (działa dla firm nie starszych niż rok w momencie składania wniosku, ale przecież założenie spółki zoo to obecnie kapitał ‚tylko’ 5000,00 zł).

Co należy zrobić żeby uzyskać dotacje?

Należy przygotować i złożyć wniosek. Operacja nie jest banalna.
– Trzeba poznać ‚tajniki’ dotyczące konkretnej dotacji (w tym wypadku PO IG 8.1 -> kolejna runda zaplanowana niedługo bo na połowę lipca 2010).
– Trzeba przygotować biznesplan (pod wieloma aspektami)
– Trzeba przygotować analizę konkurencji, uzasadnienie sensowności pomysłu itp
– Trzeba w końcu wypełnić sam wniosek – z reguły przy użyciu specjalnego serwisu www. Zdarzyło się we wcześniejszych rundach naboru, że wspomniany serwis www zawodził, wtedy trzeba wypełniać lokalnie i dostarczyć.
Sporo tego.

Jak to zrobić?

Jak zwykle istnieje kilka możliwych ścieżek.
– Skorzystanie z płatnych usług doradcy. Płacisz i czekasz na efekty, czasem czekasz na efekty i dopiero płacisz. Zwykle trochę płacisz, potem czekasz i płacisz, gdy efekty.
– Samodzielne przygotowanie wniosku (płacisz swoim czasem). Możliwe do wykonania, jednak wymaga zebrania sporej wiedzy i wytrwałości. Wiedza jest dostępna w formie:
— Dokumentacji PO IG 8.1 (można pobrać ze stron Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP)). Niestety sporo urzędniczego i prawnego języka.
— Bezpłatnych konsultacji w Rejonowych Instytucjach Finansujących (tzw RIF-y) (zależnie od rejonu np: Kraków i okolice to Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego (MARR), Lublin i okolice to Lubelska Fundacja Rozwoju itd).
— Publikacji (również w formie elektronicznej) i jako przykład dostępna również jako ebook: ‚Skuteczny wniosek, czyli jak wydoić „unijną krowę” ‚.

Jeżeli wybierzesz samodzielne przygotowanie wniosku pamiętaj o dobrym, realnym opisaniu projektu i spodziewanych efektów. W samym wniosku umieszcza się szereg wskaźników, które są definiowane i określane i mogą podlegać weryfikacji w czasie. Należy uważać i podawać realne wartości.

Potencjalne problemy

Wybrane:
– Uzyskanie dotacji RIF potwierdza umową z wnioskodawcą. Umowa dość ściśle określa sposób realizacji całego projektu (umieszczony we wniosku). Trzeba tego pilnować łącznie z planem wydawania pieniędzy.
– Cashflow – dobrze zaplanuj, najlepiej z rezerwami. RIF może (zdarzało się) opóźnić się z wypłatami. Problemy tego typu mogą położyć cały projekt.
– Niestety trzeba wykonać sporo papierkowatej pracy. Wszystko musi być precyzyjnie opisane i raportowane zgodnie z zasadami. Uważaj, błędy tutaj mogą powodować odrzucenie finansowania przez RIF wybranych elementów. Są dość restrykcyjni.

Kto (i na co) już dostał?

Możesz sprawdzić (tutaj) kto i ile. Tym samym dostajesz do ręki wiedzę do dodatkowej weryfikacji swojego pomysłu ;-).
Konkretnym przykładem realizowanego projektu jest pername – alternatywny (względem dostępnych w Polsce, na przykład: fump, freebot/implebot) pomysł na wielokrotny autoresponder (jakbyś nie wiedział: (marketingowe) narzędzie do budowania, zarządzania listami adresowymi) z mocno rozbudowaną listą funkcji.

Powodzenia.

{lang: 'pl'}