Ebiznes czyli biznes i Internet. Emarketing, esprzedaż, emailing … – obserwacje, pomysły i porady.

Dywagacje i uwagi na temat wykorzystania Internetu w biznesie. Ebiznes – co to jest, jak to robić, jak zarobić, w czym i czym to robić.

Dotacje UE

Dodano | Czerwiec 18, 2010 | 2 Komentarzy

{lang: 'pl'}
Flaga UE
(autor: http://www.flickr.com/photos/alexanderkirk/)

PO IG

PO IG czyli Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Jest to jeden z obszarów w jakich można uzyskać dofinansowanie z UE (budżet 2007-2013).
Dla rozpoczynających przygodę z biznesem internetowym (gospodarka elektroniczna) wartym uwagi jest działanie 8.1 zatytułowane: ‚Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej’ (działa dla firm nie starszych niż rok w momencie składania wniosku, ale przecież założenie spółki zoo to obecnie kapitał ‚tylko’ 5000,00 zł).

Co należy zrobić żeby uzyskać dotacje?

Należy przygotować i złożyć wniosek. Operacja nie jest banalna.
- Trzeba poznać ‚tajniki’ dotyczące konkretnej dotacji (w tym wypadku PO IG 8.1 -> kolejna runda zaplanowana niedługo bo na połowę lipca 2010).
- Trzeba przygotować biznesplan (pod wieloma aspektami)
- Trzeba przygotować analizę konkurencji, uzasadnienie sensowności pomysłu itp
- Trzeba w końcu wypełnić sam wniosek – z reguły przy użyciu specjalnego serwisu www. Zdarzyło się we wcześniejszych rundach naboru, że wspomniany serwis www zawodził, wtedy trzeba wypełniać lokalnie i dostarczyć.
Sporo tego.

Jak to zrobić?

Jak zwykle istnieje kilka możliwych ścieżek.
- Skorzystanie z płatnych usług doradcy. Płacisz i czekasz na efekty, czasem czekasz na efekty i dopiero płacisz. Zwykle trochę płacisz, potem czekasz i płacisz, gdy efekty.
- Samodzielne przygotowanie wniosku (płacisz swoim czasem). Możliwe do wykonania, jednak wymaga zebrania sporej wiedzy i wytrwałości. Wiedza jest dostępna w formie:
– Dokumentacji PO IG 8.1 (można pobrać ze stron Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP)). Niestety sporo urzędniczego i prawnego języka.
– Bezpłatnych konsultacji w Rejonowych Instytucjach Finansujących (tzw RIF-y) (zależnie od rejonu np: Kraków i okolice to Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego (MARR), Lublin i okolice to Lubelska Fundacja Rozwoju itd).
– Publikacji (również w formie elektronicznej) i jako przykład dostępna również jako ebook: ‚Skuteczny wniosek, czyli jak wydoić „unijną krowę” ‚.

Jeżeli wybierzesz samodzielne przygotowanie wniosku pamiętaj o dobrym, realnym opisaniu projektu i spodziewanych efektów. W samym wniosku umieszcza się szereg wskaźników, które są definiowane i określane i mogą podlegać weryfikacji w czasie. Należy uważać i podawać realne wartości.

Potencjalne problemy

Wybrane:
- Uzyskanie dotacji RIF potwierdza umową z wnioskodawcą. Umowa dość ściśle określa sposób realizacji całego projektu (umieszczony we wniosku). Trzeba tego pilnować łącznie z planem wydawania pieniędzy.
- Cashflow – dobrze zaplanuj, najlepiej z rezerwami. RIF może (zdarzało się) opóźnić się z wypłatami. Problemy tego typu mogą położyć cały projekt.
- Niestety trzeba wykonać sporo papierkowatej pracy. Wszystko musi być precyzyjnie opisane i raportowane zgodnie z zasadami. Uważaj, błędy tutaj mogą powodować odrzucenie finansowania przez RIF wybranych elementów. Są dość restrykcyjni.

Kto (i na co) już dostał?

Możesz sprawdzić (tutaj) kto i ile. Tym samym dostajesz do ręki wiedzę do dodatkowej weryfikacji swojego pomysłu ;-).
Konkretnym przykładem realizowanego projektu jest pername – alternatywny (względem dostępnych w Polsce, na przykład: fump, freebot/implebot) pomysł na wielokrotny autoresponder (jakbyś nie wiedział: (marketingowe) narzędzie do budowania, zarządzania listami adresowymi) z mocno rozbudowaną listą funkcji.

Powodzenia.

{lang: 'pl'}

Brak powiązanych wpisów.

Komentarze2 Komentarzy to “Dotacje UE”

 1. Jak to zrobić? Zaradni czyli kolejna szansa na zarabianie pieniędzy w sieci : Jak pieniądze zarobić przez Internet? Program Partnerskie (PP) …? Zacznij aktywnie działać.
  Lipiec 22nd, 2010 @ 15:52 pm

  [...] Zaradni.pl to nowa możliwość na zarobienie kasy w Internecie. Niedawno otrzymałem maila z informacją o tym portalu. Wahałem się kilka dni, ale postanowiłem napisać o nim ma blogu. A może właśnie Ty się zainteresujesz? Serwis działa i pojawia się w nim coraz więcej treści. Pomysł został wsparty dotacjami unijnymi z programu 8.1. [...]

 2. Doradca gospodarczy
  Maj 4th, 2012 @ 12:17 pm

  W przypadku wniosków o dotacje, warto zlecić to firmie zewnętrznej, która ma w tym doświadczenie i odnosiła jakieś sukcesy (pozytywnie rozpatrzone wnioski).
  Dobry biznesplan to połowa sukcesu.


 • Najnowsze komentarze