Ebiznes czyli biznes i Internet. Emarketing, esprzedaż, emailing … – obserwacje, pomysły i porady.

Dywagacje i uwagi na temat wykorzystania Internetu w biznesie. Ebiznes – co to jest, jak to robić, jak zarobić, w czym i czym to robić.

Czy warto myśleć o ebiznesie? (badania dostępu do sieci eurostat 2009)

Dodano | Grudzień 11, 2009 | 4 Komentarzy

{lang: 'pl'}

Internet i użytkownicy

Przemierzając niezmierzone (czy na pewno? ;) ) zasoby Internetu natrafiłem ostatnio na opracowanie wyników ciekawych badań statystycznych dotyczących Internetu w Europie przeprowadzonych przez Eurostat.

Polecam Ci lekturę tego kilkustronicowego raportu. Raport można pobrać tutaj.

Całość skupia się na analizie danych dotyczących dostępu użytkowników indywidualnych i gospodarstw domowych do sieci oraz dostępu szerokopasmowego.

Nie zdziwi fakt, że jako Polska nie jesteśmy w czołówce, co więcej nasze wskaźniki (dostęp do Internetu i szerokopasmowy dostęp do Internetu) są poniżej średniej europejskiej (uwzględniono 27 krajów EU) które wynoszą odpowiednio 65% i 55%, a polskie wartości to odpowiednio 59% i 51%. Mamy sporo do nadrobienia do najlepszego kraju jakim jest Holandia (odpowiednio 90% i 77%) i sporą przewagę nad osiągającą najsłabsze wyniki Bułgarią (odpowiednio 30% i 26%).

Wnioski?

Ciekawym i ważnym spostrzeżeniem jest trend zmian wartości wskaźników w czasie (porównano lata: 2006, 2007, 2008, 2009). Wyraźnie widać dość mocną tendencję wzrostową (ponad 10% wzrosty pomiędzy 2006 a 2009 przy uwzględnieniu grup wiekowych użytkowników niezależnie od grupy).

Czy zastanawiasz się jeszcze czy warto zajmować (uruchomić, rozwijać, przenieść do) się biznesem w Internecie? Dla mnie odpowiedź jest oczywista, ale każdy decyduje za siebie… (poszukującym wiedzy na temat ebiznesu zapraszam: tutaj lub tu lub tam).

I jeszcze

I jeszcze jedno: w przypadku PL 23% użytkowników zrobiło zakupy (dobra i usługi) w Internecie w ciągu ostatnich 12 miesięcy przy bardzo mocnym przywiązaniu do rodzimych dostawców (96% – tu mamy srebrny medal). Z tych Internautów większość wydała pieniądze na podróże i rezerwacje hoteli (ponad 50%), potem na ubrania i dobra sportowe (ponad 40%) i jeszcze zwrócę uwagę na wiedzę (to jest piąte miejsce z ponad 30%).

{lang: 'pl'}

Brak powiązanych wpisów.

Komentarze4 Komentarzy to “Czy warto myśleć o ebiznesie? (badania dostępu do sieci eurostat 2009)”

 1. online
  Maj 19th, 2010 @ 18:54 pm

  nalezy sprawdzic:)

 2. Tomek (tomq)
  Maj 22nd, 2010 @ 0:55 am

  Oczywiście należy sprawdzić, każdy do własnego modelu biznesowego, albo powiedziałbym raczej sprawdzać nieustannie.
  Naturalnie zaglądanie do wyników badań daje sporą wiedzę i zatem trzeba to robić.

 3. Filip
  Luty 7th, 2011 @ 14:33 pm

  Uważam, że jeśli biznes to tylko w Internecie. Niskie koszty rozpoczęcia działalności, małe ryzyko oraz przede wszystkim możliwość elastycznych godzin pracy z domu. Brak kosztów wynajęcia powierzchni do prowadzenia firmy (jeśli prowadzić działalność z domu możesz wliczać w koszty częściowo rachunki za mieszkanie). Dobre perspektywy na przyszłość (większa liczba Polaków z dostępem do stałego Internetu).

 4. Tomek
  Luty 10th, 2011 @ 0:50 am

  @Filip
  Zgadzam się z Tobą, ale … należy koniecznie pamiętać o konkurencji. Skoro łatwo wejść, tanio zacząć, dobre perspektywy… to pojawi się wielu chętnych. Co prawda wielkość Internetu jest pomocna w znalezieniu i objęciu niszy, to jednak konkurencja może się pojawić.
  Minusem działalności w sieci jest także nie zawsze krótki czas rozpoczęcia osiągania realnych zysków (chyba, że włożysz dużo środków, wtedy będzie dużo krótszy). Takie działanie wymaga wytrwałości i cierpliwości. Jeżeli jednak ktoś wytrzyma, to nie będzie żałował. Ja polecam.


 • Najnowsze komentarze